AYRINTILI ULTRASON

GEBE SAĞLIĞI

Anne karnındaki bebeğin genetik ve enfeksiyöz anomalilerinin, gelişimsel problemlerinin tespiti için yapılan sonografik değerlendirmedir.

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu anne karnındaki bebeğin organlarının büyük ölçüde gelişimini tamamlandığı, amniyotik sıvının oldukça fazla olması sebebiyle görünürlüğün arttığı ve bebeğin organlarının nispeten daha ayrıntılı şekilde izlenebildiği hamileliğin 11-13. haftalarında ve 18-22. haftalarında yapılır. Konusunda deneyimli Radyoloji Uzmanları tarafından uygulanan bir tetkik işlemidir. Detaylı ultrason olarak da ifade edilir. 

Ayrıntılı Ultrason Ne zaman yapılır?

Ayrıntılı Ultrason gebeliğin 11-13. haftalarında yapılır. Bu ultrason tetkikinde bebeğin genel görünümü, ense kalınlığı, ilk kalp değerlendirmesi yapılır. Bebeğin organlarının gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı, amniyotik sıvının nispeten fazla olması itibarıyla görünebilirliğinin arttığı bu dönemde bebeğin organların nispeten daha detaylı şekilde görülebildiği mümkün olur. Gebeliğin 18 ila 22. haftaları içinde de daha ayrıntılı bir inceleme yapılmaktadır.

Ayrıntılı Gebe Ultrasonunda Nelere bakılır?

Ayrıntılı gebe ultrasonunda, anne vücudunda meydana gelmiş bütün değişiklikler, yani fetüs (bebek),plasenta (bebeğin eşi),umblikal kord (bebek kordonu),serviks (doğum kanalı) açıklığı tamamıyla gözden geçirilir ve ultrason ile izlenebilecek bütün organlar dikkatli bir biçimde incelenerek bebeğin ve gebeliğin sağlık durumu konusu için ayrıntılı bilgi sağlanır. Yani ayrıntılı gebelik ultrasonu ile sadece bebeğe ait olan yapılar değil, anneye ait yapılar da değerlendirilir.

Diğer Adı Detaylı Gebe Ultrasonu

Detaylı gebe ultrasonu incelemesinde saptanan kusurlar (makrosefali benzeri) ve/veya genetik bir kusura işaret edebilecek durumların (koroid pleksus kisti, böbrek pelvisinde genişleme, amniyotik sıvısının miktarının değerlendirilmesi bunun gibi) varlığında kesin tanı amacıyla anne adayı bilgilendirilir.

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu incelemesinde en tecrübeli olan ve en gelişmiş cihazları kullanan uzmanlar dahi doğumsal kusurların ancak %80’ini tespit edebilir. Bunun sebebi ise bazı doğumsal kusurlar ultrasonografide görülemeyen yahut çok aşırı zor görülen bulgular vermesidir. Bazı bulgular da ilk belirtilerini doğum sonrası erken ya da geç dönemde verir.

Ayrıntılı gebe ultrasonu yapılırken anne ya da bebek zarar görmez.

Detaylı gebe ultrasonu incelemesinde tecrübeli olan ve son teknolojiye sahip gelişmiş cihazları kullanan uzmanlar bile doğumsal kusurların %70-80’ini ancak tespit edebilir. Fakat bazı doğumsal anomaliler ultrasonografide görülemeyen veya çok zor görülen belirtiler verir; bu belirtilerin bazıları da ilk izleri doğum sonrası erken veya geç dönemde ortaya çıkar.

4 Boyutlu Ultrason detaylı gebe ultrasonu değildir. Daha çok anne ve babanın bebeğin neye benzediğini görmesini sağlayamaya yönelik olarak yapılır. 

DEĞERLENDİR
TOPLAM 5 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193