BOYUN ULTRASONU

ULTRASON

Boyun Ultrasonu

Boyun Ultrasonu Ağrısız Bir Tetkiktir. 

Boyun ultrasonu, tiroid bezi ve tükrük bezlerinin değerlendirilmesi, boyundaki lenf nodlarının ayrıntılı görüntülenmesi için yapılan bir tetkiktir. İşlem öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmez. Hasta cihaz önünde sedyede sırtüstü yatar. İşlem radyasyon içermez, ultrason cihazı ile prob adı verilen cihazın jel eşliğinde boyunda gezdirilmesi ile yapılır.

Tiroid bezinde guatr denilen bezin total büyümesi, nodüllü guatr denilen bezin nodüllerle birlikte büyümesi, tiroidit denilen iltihabi durumu ve kanserleri en iyi şekilde ultrason ile değerlendirilebilmektedir.  Nodüllerin tiroid kanseri ile ayırımı uzman radyologlar tarafından ayırtedilebilir, kesin tanı biyopsi ile konulur.

Tiroidit Teşhisi

Boğazın ön kısmında olan ağrılar, tiroidit denilen tiroid bezinin mikropsuz iltihabından kaynaklanıyor olabilir. Tiroidit, öncelikle gebelik döneminde sık görülmekle beraber normal zamanlarda da gelişebilmektedir. Ultrason ve Doppler ile ayrıntılı değerlendirmesi yapılır. Akut mu kronik mi, Haşimato denilen tip mi ayırtedilir. Haşimato tiroiditlerde nodül gelişmesi kanser işareti olabileceği gibi normal de olabilir. Bu nedenle Haşimato tiroiditi olan hastalarda takibin yapılabilmesi için aralıklı ultrason kontrolleri gereklidir.

Lenf Nodlarının Değerlendirilmesi

Lenf nodu büyümelerinin değerlendirilmesi için de en iyi yöntem boyun ultrasonudur. Lenf nodları enfeksiyona bağlı büyüyebilirken kanser sonucu da büyüyebilir. Ultrason ile lenf nodlarının şekli ve görünümünden, Doppler ultrasonda kanlanmasından iyi ya da kötü huylu olduğu ayırtedilebilir. Bazen enfeksiyona bağlı büyüme olduğu düşünülen lenf nodlarında  klinisyen tarafından verilen tedavi sonrası kontrol ultrasonları da yapılmaktadır.

Tükrük Bezinde Taş Oluşumu

Tükrük bezleri, boyunda her iki yanda ve çene altında bulunmaktadır. Tükrük bezlerinde taş oluşabilir ve özellikle yemek yeme sırasında çenede ağrı yapabilmektedir. Bu gibi durumlarda ultrason ile değerlendirme tükrük bezinde taş olup olmadığını, taşın kanalı tıkayıp tıkamadığını gösterir. Ayrıcca tükrük bezlerinin iyi ve kötü huylu tümörleri vardır ki bunların da en iyi değerlendirmesi ultrason ile yapılır.

Boyun ultrasonu sırasında boyundaki damarların da değerlendirmesi yapılmalıdır. Boyun damarlarında problem varsa ileri inceleme için Doppler Ultrason yapılması gerekebilir, radyolog bu konuda hastayı ve klinisyeni yönlendirecektir.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
  • G
    Gülşah Alaçam16.09.2018

    Doktor hanım merhaba, küçüklüğümden beri çok değil yılda bir kaç kez sabah uyandığımda yüzümün bir yanı çok nadiren de iki yanı ağrılı şekilde şişip ertesi gün ya da bir sonraki gün inecek şekilde şişlik devam ediyordu. Annemin götürdüğü doktorlar da bir kaç kez kabakulak teşhisi konulduğunmuştu. Annem de bir kaç kez kabakulak geçiremeyeceğimi düşünerek kendi çabaları ile araştırmış ama bulamamış. Üniversitedeyken gittiğim KBB uzmanı boyun ultrasonu çektirmem gerektiğini söyledi ama bir türlü yetişemedim çünkü gece şişse ertesi gün iniyordu ya da çok az kalıyordu. Yine az şişlik olan bir dönemde boyun ultrasonuna yetiştim. Ödem olduğunu söylediler. Bu nedir? Tanısı yok mudur? Lenf bezleriyle mi ilgili?

    Dr. Rengin TÜRKGÜLER

    Gülşah hanım geçmiş olsun, Tükrük bezlerinizde şişlik olma ihtimali var. Parotis bezi kanalı dar ya da burdaki sıvı akışkanlığı az olabilir. Parotis kanalında taş da düşünülebilir. Ancak bu kadar uzun sürmez. Yine de yüzeyel ultrason ya da boyun ultrasonu ile tekrar ayrıntılı değerlendirilmesini öneririm. Ultrason yaptırmaya giderken yanınıza limom alıp gidin. Limonu yalayıp ultrason yaptırın. Böylece tükrük miktarı artar taş var ise daha ne görüntülenebilir.

SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193