BUHARLA VARİS TEDAVİSİ

VARİS TEDAVİSİ

Buharla Varis Tedavisi

Buharla varis tedavisi nedir?

Buharla varis tedavisi yöntemi EVLA tedavisine alternatif olarak geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Amaç; lazerle varis tedavisi gibi damarın endotelinin yani iç yüzeyinin yakılmasıdır. Bu şekilde damarın kapanması sağlanır.

Buharla varis tedavisinde ne kullanılır?

Buharla varis tedavisinde lazer enerjisi yerine steril su buharı kullanılarak varisli damarların iç yüzeyi yakılır. Böylece varisli ana damarın kapanması sağlanır. Varis tedavisi yolları arasında lazerle varis tedavisinde bulunan tüm etkiler ve yan etkiler bu tedavi yönteminde de görülmektedir.

Ayrıca sıcak buhar uygulaması için kullanılan materyal dışarıda cilde değerse cilt yüzeyinde yanıklar oluşturabilmektedir. Bu tedavide de diğerlerinde olduğu benzeri ana damara tedavinin uygulanmasından sonra bağlı dallara damar içi köpük tedavisi uygulanır.

Buharla varis tedavisinde işlem nasıl yapılır?

Buharla varis tedavisi iç varis denilen ve yüzeyden görülmeyen varisli kalın damarlara da uygulanır. Bu tedaviye bacak temizliği ile başlanır. Ardından venöz yetmezliği olan toplardamara ultrason eşliğinde ince bir iğne yerleştirilir.

Ardından varisli toplardamar içine ince buhar fiberi yerleştirilir. Ultrason eşliğinde damar içine girişim yapılır ve işlem esnasında kesi veya dikişe gerek yoktur. Buhar cihazının fiberinin ucu uzun varisli damara yerleştirilir. Damar çevresine ince iğneler sayesinde bir su yatağı oluşturulur. Böylece işlem sırasında çevre dokuların yanması önlenmiş olur.

Yukarıdan aşağı doğru damar içine steril su buharı verilir ve damar kapatılır. Bu tedavi sırasında aynı lazerle yapılan tedavideki gibi narkoz veya hastane yatışı gerekmez.

Buharla varis tedavisinde genel anestezi gerekir mi?

Buharla varis tedavisi sırasında lokal anestezi yeterli olacaktır. Kişi tedaviye yürüyerek gelir ve tedaviden derhal sonra yürüyerek ayrılır. Buharla varis tedavisinde hasta işlem esnasında ağrı hissetmez. Tedavi son derece konforlu ve hızlı biçimde tamamlanır.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193