DETAYLI ULTRASON

GEBE SAĞLIĞI

Detaylı Ultrason anne karnında büyümekte olan bebeğin organlarının detaylı şekilde incelenebildiği hamileliğin 11-13. haftalarında ve 18-22 haftaları arasında yapılabilir. 

Detaylı Gebe Ultrasonu gebeliğin belirli bir aşamasında bebeğin organlarının belli boyutlara ulaştığı ve gelişimini tamamladığı, amniyotik sıvı miktarının oldukça fazla olduğu dönemde, buna bağlı olarak görünürlüğün en fazla arttığı gebeliğin 11 - 13 ncü haftalarında yapılır. Detaylı gebe ultrasonu aynı şekilde 18 - 22 haftalar arasında tekrarlanır. Detaylı ultrason bu konuda deneyimli radyoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Bu tetkik ayrıntılı ultrason olarak da ifade edilir. 

Detaylı Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Detaylı ultrasonda hamileliğin 11 -13 haftaları arasında yapılmalıdır. Detaylı ultrason tetkiki ile anne karnındaki bebeğin genel görünüşü, ense kalınlığı ve ilk kalp değerlendirmesi yapılır. Anne karnında büyüyen bebeğin gelişinin büyük ölçüde tamamlandığı, amniyotik sıvı miktarının nispeten fazla olması nedeniyle görünürlüğün en iyi olduğu bu dönemde yapılması gerekir. Aynı şekilde gebeliğin 18 - 22 nci haftaları arasında detaylı bir inceleme daha yapılmaktadır. 

Detaylı Ultrasonda Nelere bakılır?

Detaylı gebe ultrasonu sırasında annenin vücudundaki değişiklikler incelendiği gibi, bebek (fetüs),bebeğin eşi (plasenta),bebek kordonu (umblikal kord),doğum kanalı (serviks) açıklığı detaylı şekilde gözden geçirilir. Ultrason marifetiyle incelenebilecek tüm organlar bu tetkik sırasında çok dikkatli bir şekilde incelenir. Böylece bebeğin ve annenin sağlığı konusunda detaylı bilgi sağlanır. Özetle detay ultrason sırasında sadece bebek değil anne de ayrıntılı şekilde incelenir. 

Diğer Adı Ayrıntılı Gebe Ultrasonu

Ayrıntılı gebe ultrasonu yapılması esnasında tespit edilen kusurlar konusunda anne ayrıntılı biçimde bilgilendirilir. 

Ayrıntılı Gebe ultrasonunda en tecrübeli ve en gelişmiş cihazları kullanan uzmanların dahi doğumsal kusurların ancak %80 nini tespit etmesi mümkün olabilmektedir. Bunun nedeni bazı kusurların ultrason incelemesi sırasında görünmemesinden kaynaklanmaktadır. Bazı hastalıklar ultrasonda hiçbir belirti vermemektedir. Bu nedenle bu hastalıkların tespit edilememesi ihtimali vardır. Detaylı ultrason tetkiki 4D ultrason değildir.

Ayrıntılı gebe ultrasonu yapılırken anne ya da bebek zarar görmez.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193