KALÇA ULTRASONU

ULTRASON

Kalça Ultrasonu Nedir?

WHO (World Health Organisation - Dünya Sağlık Örgütü) yayınladığı istatistiki veriler, her yıl doğan bin çocuktan yaklaşık iki-üçünde Doğuştan Kalça Çıkığı- Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) görüldüğünü ifade etmektedir.

GKD nedenleri

Gelişimsel Kalça Displazisinin tek bir nedeni yoktur. Birden çok etken sözkonusudur ancak en önemli nedenlerden biri de birçok hastalıkta olduğu gibi genetiktir.

 • Bebek kız çocuğu ve/veya ilk çocuk ise,
 • Ailede GKD olayları yaşandıysa,
 • Sezaryenle doğum sırasında, ters doğumlarda,
 • Doğum kilosu fazla ise,
 • Bölgesel faktörler varsa (sık GKD vakası, kundak sargısı vs).
 • Anne hormonları çocuk kalça ekleminde gevşeklik yaptıysa (Doğum sırasında salgılanan relaksin hormonu, annenin kalça kemiklerinin genişleyerek doğumun kolaylaştırılmasını sağlıyor, bebeğe geçerse bebeğin de kalça eklemleri genişler, kalça çıkığına neden olabilir.)

Güvenilir Tarama Yöntemi

Ülkemizde doğum sonrası 2-6 ay arasında bu konuda deneyimli radyologlar tarafından ultrason ile tarama yapılmaktadır. İşlem ağrısızdır, radyasyon içermemesi sebebiyle de tercih nedenidir.

Kalça Ultrasonu nasıl yapılır? Hazırlık gerekir mi?

 • Bebeklerin karnı tok, altı temiz olmalı; uykusunu almış olmalıdır.
 • Bebeğin annesi ya da babası işlem sırasında bebekle beraber bulunmalı, bebekle göz temasını kaybetmemelidir.
 • Yapılan ultrason sırasında uzman bir radyolog tarafından, sakin ve rahat bir ortamda işlem yapılmalı, işleme uzun vakit ayrılabilmelidir.

Kalça Ultrasonu Yaptırmak Şart Mı?

Doğuştan kalça çıkığı - GKD, ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay tedavi edilebilir. Geç farkedilirse ilerleyen yaşlarda yürümede aksamalara ve daha ciddi sakatlıklara neden olabilir. 2-6 aylar arası kalça ultrasonu yapılması için en uygun zamanlardır. 6. aydan sonra kalça ultrasonu yapılamaz, röntgen ile değerlendirmek gerekir. Röntgen de radyasyon içeren bir tetkiktir. Bu nedenle erken dönemde ultrasonla incelemek daha iyi olacaktır.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
 • H
  Hayriye Kömürcü29.09.2018

  2 aylik cocugum icin muayene ve kalca cikigi ultrasonu hakkinda bilgi ve fiyat alcaktim

  Dr. Rengin TÜRKGÜLER

  Kalça US 2-6 ay arasındaki çocuklara yapılması zorunlu bir ultrason biçimidir. Ağrısız,radyasyon almadan bebeğinizin her iki femur başını ve kalça dokusunu inceleyerek ölçümleri yapılmasıdır. Kalça çıkıklığı yada kayma gibi söz konusu durumları elden geçiriliyor. 30 dakika kadar sürüyor. Detaylı bilgi için bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından size ulaşım sağlayacağız.Teşekkürler.

SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193