KÖPÜKLE VARİS TEDAVİSİ

VARİS TEDAVİSİ

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle varis tedavisi, lazerle kapatılan büyük damarın yan dallarına veya daha yüzeysel ince varislere uygulanır. Ameliyatsız varis tedavisi'nde amaç; damarın iç yüzeyinin yani endotelinin yakılarak damarın yapışmasını sağlamaktır. Lazerle varis tedavisinde ısı enerjisi ile büyük damarlar kapatılırken köpükle varis tedavisi sırasında ilaç kullanılarak kimyasal yolla ince damarlar kapatılır.

Lazerle varis tedavisi tek başına yeterli olmayabilir. Çünkü lazerle kapatılan büyük damarla ilişkili küçük yan dallar kapatılmazsa tekrar genişleyebilir veya açılabilir. Bu nedenle tamamlayıcı tedavi olarak köpükle varis tedavisi yapılması da etkinliği arttırmaktadır.  

Yan Dallara Köpüklü Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi sonrasında yan dallara işlem yapılacaksa ya da perforan ven dediğimiz bağlantı venlerinde yetmezlik olduğunda ultrason eşliğinde köpüklü varis tedavisi işlem yapılır. Yani yüzeyden görünmeyen ama problemin ana kaynağı olan damarları kapatmak için işlem ultrason eşliğinde yapılmalıdır. 

Aethoxysklerol isimli ilaç köpük haline getirilir ve ultrason eşliğinde damara zerkedilir. Bu şekilde damar iç yüzeyinin kimyasal olarak yakılması sağlanır ve damar yapışıp kapanır.  İnce, daha yüzeyel kılcal damarlarda görerek içine enjeksiyon yapılır. Tedavi hasta uyanıkken ve anestezi uygulanmaksızın yapılır. Kişi tedaviye yürüyerek gelir ve tedaviden derhal sonra yürüyerek ayrılır.

Varis Köpük Tedavisi İle Sona Erdirilebilir

Varis köpük tedavisi ile sonuç alınabilen bir hastalıktır. Köpük tedavisi bazı hastalar tarafından yüzeysel köpük sürülerek yapılan bir işlem gibi anlaşılmaktadır. Ancak işlem çok ince bir iğne aracılığıyla damar içine enjeksiyon ile yapılmaktadır.

Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi son zamanlarda sık uygulanan tedavi şekillerinden biridir. Önemli olan varisli damarların hangi damarlarla ilişkili olduğunu ultrason ile görmek ve ona göre işlem uygulamaktır. Büyük damarla ilişkili olan ince damarlara işlem uygulanacaksa bağlantı yerine yakın turnike yapmak ve işlem sonrası hastayı yürütmek gereklidir.

Variste Köpük Tedavisi Son Teknolojidir

Variste köpük tedavisi son zamanlarda önemi oldukça artmış olan popüler bir tedavi şeklidir. Ancak konusunda uzman girişimsel radyologlar tarafından uygulanması, tedavinin etkinliğini arttırmaktadır. Aksi halde yarardan çok zarara sebep olabilir. 

Varis Köpük Tedavisi Zararları

Varis tedavisi yolları arasında lazerle varis tedavisinde bulunan tüm etkiler ve yan etkiler köpük tedavisinde minimal düzeyde görülmektedir. Damarların lokal olarak yoğunluğuna bağlı olarak morarma, renk değişikliği, küçük nekrotik alanlar oluşabilir. Tüm bu değişiklikler 1 ile 3 ay içinde tamamen düzelmektedir.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 6 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
  • K
    Korhan Kahya29.09.2018

    Daha önce muayene oldum ve dublörü de çektirdim ameliyatlık bir durumum yok köpük tedavisi önerildi 4veya 5 seans gibi önerildi. Sizin seans ücretinizi öğrenebilirmiyim. Teşekkürler

    Dr. Rengin TÜRKGÜLER

    Korhan bey geçmiş olsun. Varis tedavisi kliniğimizde yapacağımız varis muayenesi sonucunda yapılacak teşhis ve tedavi planlamasına göre yapılır. Bu nedenle tedavinizin ne kadar olacağına ilişkin fiyat bilgisini buradan veremiyoruz.

SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193