PRP TEDAVİSİ

MEZOTERAPİ - PRP

PRP

Platelet Rich Plasma kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmasıdır. Kan içindeki kırmızı kan hücrelerinin ayrıştırılarak trombositlerden zengin plazma haline getirilmesi sonrasında elde edilen ürünün sorunlu bölgeye enjeksiyonu ile yapılan tedavilere PRP denilmektedir. Genelde vücutta yaralanan bölgeye ilk toplanan hücreler olan trombositler, trombosit büyüme faktörü salgılarlar bu sayede vücuttaki onarıcı hücreleri yaralanma bölgesine çağıran faktörleri de içerir. Yoğunlaştırılmış şekilde sorunlu bölgeye verilen trombositler, bu bölgedeki yara iyileşmesini hızlandırır. PRP kök hücre tedavisi değildir.

PRP ile Cilt Yenilenmesi

İlerleyen yaşlarla birlikte deri esnekliğini kaybeder. Çözümlerden biri de PRP'dir. İyileştirici hücreleri de bölgeye çağırdığı için cildin yenilenmesinde aktif bir rol oynar.

PRP Hazırlanışı

PRP, hastadan alınan kanın özel bir makinede santrifüj edilmesi ile elde edilir. Tüpün üst kısmında kalan serum, çok ince iğneler yardımıyla cilde enjekte edilir. Enjeksiyon ve PRP bölgedeki kan dolaşımını arttırır. Bu da cilt problemlerinin büyük ölçüde düzelmesini sağlar. 

PRP Etkinliği

PRP özellikle saç dökülmelerinde belirgin etkilidir. Ayda 1 veya 2 seans yapılarak saç dökülmesi azaltılabilir, hatta durdurulur. Saç köklerinin canlanması sağlanır. Ek mezoterapi ve solusyon  tedavisi ile saçların dökülmesi durduğu gibi daha da canlanması sağlanabilir.

Hastanın kendi kanı kullanıldığı için allerjen değildir. İlk uygulamadan sonra etkinliği başlar ancak 3-4. seanslardan sonra belirgin değişiklik görülür. 

DEĞERLENDİR
TOPLAM 0 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193
gtag('set', {'user_id': 'UA-59849205-3'}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın. ga('set', 'userId', 'UA-59849205-3'); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın. name="p:domain_verify" content=284e8b96abae174cceecda1a8d2f6fa7/>