SKLEROTERAPİ

VARİS TEDAVİSİ

Skleroterapi

Skleroterapi

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden biri de Skleroterapi dir. Bu yöntem son yıllarda varis tedavisi için en çok başvurulan yöntemlerden biridir. 

Daha evvel de ifade edildiği gibi bacaklarda bulunan toplardamarların bozularak görevini yapamaz hale gelmesi sonucunda varis hastalığı ortaya çıkar. Toplardamarlarda biriken kirli kan damarların çapının genişlemesine neden olarak damarların cilt yüzeyinden görülür hale gelmesine neden olur. Damarların içinde biriken kan daha sonraki aşamada kılcal damarlarda da genişlemeye neden olur. 

Skleroterapi Kılcal Varislere Uygulanır. 

Kılcal varislerin ortaya çıkması üzerine skleroterapi ile varis tedavisi yöntemine başvurulur. Bacaklarda bulunan örüncek ağı görünümlü varislerin tedavisinde skleroterapi son derece başarılı sonuç vermektedir. Bu tedavi sonrasında hasta yürüyerek evine ve işine gidebilir. Sosyal yaşantısına devam edebilir.  

Toplardamarlar İçinde Kapakçıklar Bulunur.  

Toplardamarların içindeki kirli kanın tek yönlü olarak akışını sağlamak ve kanın aşağıya kaçmasını önleyen kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar kan akışının düzenini bu kapakçıklar sağlar. Kapakçıklarda meydana gelen bozulma sonunda kan aşağı doğru kaçarak damarların içinde göllenmeye başlar. Bu göllenme bir müddet sonra kılcal damarların da etkilenmesine ve çatlamasına neden olur. Bu nedenle varisin önemsenmesi ve tedavi ettirilmesi gerekir. 

Skleroterapi Nasıl Yapılır?

Skleroterapi; bozulmuş ve görevini yerine getiremez hale gelmiş olan toplardamarların kapatılması için uygulanan yöntemlerden birisidir. 

Kılcal ve orta kalınlıktaki damarların genişlemesi karşısında uygulanan tedavi yöntemi olan skleroterapi için kullanılan ilaç çok ince iğneler ile tedavi yapılır. İlaç varisleşmiş olan damarların için enjekte edilir. İlacın etkisiyle varisli damarlar yapışarak kapanır. Böylece varisli damardan kurtulmuş oluruz. 

Skleroterapi ile kapatılan damarların işlevini çevredeki sağlıklı damarlar yerine getirmeye başlar. Böylece çevre dokularda varise bağlı sorunlar son bulur. 

DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
 • O
  Osman Üstüner28.11.2018

  Rengin hanım merhaba, benim bacaklarımın arkasında çok kalın varisler var. Bu varislerin tedavisi için muayene olduğum kalp damar cerrahı doktor skleroterapi yapılması lazım dedi. Ancak elimizde ilaç yok demişti. Siz bu tedaviyi bana yapabilir misiniz. Fayda sağlar mıyız?

  Dr. Rengin TÜRKGÜLER

  Osman bey doppler us çektikten sonra eğer ki bir venöz yetmezliğiniz,damar genişlemeniz varsa endovenöz lazer ablasyon (ameliyatsız varis tedavisi) uyguluyorum. Kılcal ve orta dereceli varisleriniz varsa skleroterapi köpük tedavisi uyguluyorum. Muayeneden hemen sonra tedavinize başlayabiliriz. 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • H
  Hayri Aslan19.11.2018

  Rengin hanım merhaba, benim ayakl bileklerimde çok miktarda kılcal varis var. bu kılcal varisler zamanla oradaki cildin rengini de bozdu. doktora gösterdim skleroterapi yapılması lazım ama ilaç yok dedi. size gelsem skleroterapi yapabilir misiniz. elinizde ilaç var mıdır. teşekkürler

  Dr. Rengin TÜRKGÜLER

  Hayri bey öncelikle geçmiş olsun.Kılcal varislere skleroterapi (köpük tedavisi) uyguluyoruz. Muayeneden sonra gereken işlemi elbette uygularız.

 • H
  Hasan Kozlu16.09.2018

  hocam merhaba, benim bacaklarımda son zamanlar çok kaşıntı olmaya başladı. biraz kılcal damarlar da çıkmaya başladı. bu damarların çoğalması halinde tedavi olmayı düşünüyorum. ancak benim bu damarlarımın çoğalmaması için ne yapmamı tavsiye edersiniz. bir de bu kılcal varislerin geçmesini nasıl sağlayabilirim. teşekkürler.

  Dr. Rengin TÜRKGÜLER

  Hasan bey geçmiş olsun, Bacaklarınızdaki kaşıntı ve kılcal damar miktarındaki artış varis hastalığının belirtilerini gösteriyor. Varis hastalığının tedavi edilmemesi halinde ilerlemesi kaçınılmazdır. Ancak ilerlemenin yavaşlatılaması için varis çorabı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmamalısınız ki varis çorabı varisi tedavi etmez, sadece ilerlemeyi yavaşlatır. Tedaviniz için dilerseniz randevu alabilirsiniz.

SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193