TRANSVAJİNAL ULTRASON

ULTRASON

Transvajinal Ultrason Nedir?

Transvajinal ultrason kadın üreme organı içine yerleştirilen ultrason probu yardımıyla yapılan ultrason tetkikidir. Bu tetkikin yapılmasını gerektiren durumlar haricinde gerekmedikçe transvajinal ultrason tetkikine başvurulmaz. Bu tetkikin yapılmasını gerektirecek nedenler genellikle şu şekilde ortaya çıkmaktadır.

1. Erken gebelik evresinde inceleme: Gebeliğin ilk evrelerinde fetüsün çok küçük olması dolayısıyla kesenin incelenebilmesi için transvajilan ultrason tetkikine başvurulabilir. Bu tetkik sırasında erken gebelik evresindeki annenin gebelik tespitinin kesinleştirilmesi için bu tetkik yapılır. Bu tetkik ile kese incelenebilir. Gebelik tanısı genellikle trasvajilan ultrason ile konulur.

2. Kadın üreme organlarının detaylı incelenmesi: Transvajinal ultrason ile rahim (uterus),fallop tüpleri ve overin (yumurtalıkların) biçimini, durumunu ve pozisyonu izlenebilir. Transvajinal ultrason ile elde edilen görüntüler sayesinde ayrıca, en önemli üreme alanlarındaki tıkanıklıklar veya gelişim anormalliklerinin de görülmesi mümkün olmaktadır.

Transvajinal Ultrason Nasıl Yapılır?

Transvajinal ultrason nasıl yapılır sorusu en sık karşılaştığımız sorulardan olup bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz. Ultrason yapılacak olan hasta soyunarak ultrason yapılacak sedyeye uzanır. Daha sonra ultrason cihazına bağlı olan ince uzun ultrason probu vajinaya yerleştirilir. Bu prob oldukda ince olup tetkik sırasında hastanın ağrı duymasına neden olmaz. Vajina içinde yapılacak bu inceleme sırasında yerleştirilen cihazın ucuna prezervatif takılarak hastanın hijyeni korunur. Tetkik sırasında hastanın hastalık kapması bu şekilde engellenir.

Transvajinal ultrason ne kadar sürer?

Transvajinal ultrason yaklaşıkolarak 5 ila 15 dakikalık bir süre içinde yapılır. Bu süre içinde overler ve tüpler incelenir. Tetkik tüp bebek tedavisi dolayısıyla yapılıyor ise nispeten biraz daha uzun sürebilir.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
  • E
    Esra31.05.2018

    hocam merhaba, yeni evliyim eşimle ilişki esnasında ağrı hissediyorum. daha önce doktora da gitmedim. çocuk sahibi olmak istiyoruz ama yazınızda transvajinal ultrasonun nasıl yapıldığını öğrendim. kontrol için size geldiğimde işlemi illa alttan mı yapmanız gerekir. cevap verirseniz çok memnun olurum. biraz korkuyorum ağrıdan.

    Dr. Rengin TÜRKGÜLER

    Geçmiş olsun Esra Hanım. Cinsel ilişki sırasında ağrınız varsa vajinusmus konusunda deneyimli bir kadın doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Öncelikle bu problemi çözmenizi, sonra çocuk sahibi olmak için yol almanızı öneririm. İnşallah ardından gebelik ultrasonu yaparım

SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193