SYMPTOMS OF VARICOSE VEINS

VARICOSE TREATMENT

What Are the Symptoms of Varicose Veins?

It is the first symptom of varicose vein discomfort that is due to the expansion of the veins in the veins. However, this symptom cannot be seen alone.

Varicose veins are seen in the legs and ankles. Genetic and lifestyle is the main reason for the formation of varicose veins. In addition to this situation, people who are genetically predisposed to have a long standing standing may have varicose veins. Standing for long periods of time may increase the pressure in the leg veins and cause the expansion of the vessels.

How to Tell Symptoms of Varicose Veins

Varicose veins manifest themselves visually and with complaints. Therefore, we divide the heir into two as visible signs of varicose veins and varicose veins.

Visible signs of varicose veins

Visible signs of varicose are often considered cosmetic problems and sometimes treatment is delayed. However, varicose veins are not only a cosmetic problem. It needs to be treated.

Spider Varicose

Many varicose patients complain about the most mild type of varicose veins disease, spider varicose veins. However, spider varicose vein is a type of heir, which should be considered as the other heir. If not treated may cause wounds due to varicose veins. Varicose veins are another of the symptoms of varicose veins.

varicose wounds

Although varicose veins are seen as a cosmetic problem for some, varicose veins are one of the most important problems related to varicose disease. Varicose veins usually heal spontaneously after treatment of varicose veins. Because the blood circulation in the circulatory wounds are eliminated because of the disorder in the spontaneous recovery. Wound treatment is also provided for non-healing wounds.

Damarlarda Mavi – Mor Renk Değişimi

Varis hastalarının bazılarında hiçbir ağrı ve sızı yaşanmamakla birlikte bacaklarda ve ayak bileklerinde bulunan damarların mavi ve mor renk değişimi gösterdiği görülmektedir. Böylece damarlar nispeten daha fazla görülür hale gelmesi ile varisin varlığı ortaya çıkabilir.

Varis hastalığında damarların yapısal olarak bozulması nedeniyle damarların içindeki kan dolaşımı da bozulur. Kan dolaşımındaki bu bozulma damarların çapının genişlemesine ve cilt yüzeyinden görülür hale gelmesine neden olmaktadır. Görülen bu damarlar zamanla renk değişimine de neden olurlar.

Büklüm Büklüm Damarlar

Toplardamarların çapındaki genişleme damarın uzamasına da neden olur. Uzayan damarlar dokuların arasında gidecek bir yer bulamadığında kaslar ile cilt arasında kıvrımlar oluşturmaya başlar. Kıvrımlar haline gelen bu damarlarda cilt yüzeyinden görülmeye başlarlar.

Bacaklarda ve Ayaklarda Şişlik

Gözle görülen son varis belirtisi de bacak çapındaki gözle görülür artıştır. Varis olan bacaklarda biriken kirli kan bacakta şişliğe neden olur. Bu şişliğin oluşmasını önlemek için varis çorabı kullanılması tavsiye edilir. Ancak varis çorabı asla varis tedavisi sağlamaz. Sadece varise bağlı şişmeyi yavaşlatır. Varis belirtileri arasında sık görülen şişme başka rahatsızlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir bu nedenle mutlaka varis muayenesi olunması gerekir. 

Feelings of varicose veins

Ağrı, Sızı ve Zonklama

Bacaklarda görülen ve geçmeyen sürekli ağrılar varise bağlı olarak görülebilir. Varis ağrısı genellikle tüm bacağı veya bacağın belli bir bölümünü kaplar. Varis ağrısı özellikle geceleri daha fazla olur.

Varis kimi zaman sızı şeklinde de kendisini gösterebilir. Daha çok bölgesel varis hastalığında varis bölgesel olarak sızıya neden olabilmektedir. Aynı şekilde bacaklardaki şişliğe bağlı olarak zonklama da hissedilir.

Kaşıntı ve Kramp

Varis kirli kanı kalbe taşımakla görevli toplardamarların işlevini yapamamasından kaynaklandığını ifade etmiştik. Bacakta birikmeye başlayan kirli kan dokuların arasına sızar. Bu sızıntı dokuların renklerinin zamanla değişmesine neden olur. Varis belirtileri arasında kaşıntı ve kramp önemli yer tutar. Kirli kanın göllenmesine bağlı olarak bacaklarda kaşıntı da görülür. Soğuk su ile yıkamak bu kaşıntıyı hafifletebilir. Bacakta biriken kirli kan kasların bir tepkisi olarak kramplara da yol açabilmektedir. Kramp varis hastalarının belki de en fazla rahatsız oldukları belirtilerden biridir. 

Bacaklarda Yanma

Kan dolaşımında oluşan bozulmaya bağlı olarak biriken kan kaşıntı yaptığı gibi yanmaya da neden olabilmektedir. Varis hastaları bacaklarındaki bu yanma hissi ile bize çok başvurur. Sık görülen varis belirtileri arasında olan bu sıkıntı dolayısıyla hastaların bundan başka varis belirtisi görmediği de olmaktadır. Yapılacak iyi bir varis muayenesi ile varis hastalığı teşhis edilebilir. Yanma hissini hafifletmek için ayak ve bacakların soğuk su ile yıkanması tavsiye edilir. 

Uyuşma

Varisin yarattığı kan dolaşımı bozukluğuna bağlı olarak bacakta uyuşkluk oluşur. Uyuşukluğun oluşmaması için yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Ancak varis hastalarının uzun süre hareketsiz kalması bu sıkıntıyı çok hızlı yaşamasına neden olur. 

Varis belirtilerini gördüğünüz taktirde varis muayenesi Ankara da ki muayenehanemizde yapılmaktadır. 

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi sitemiz içinde bulunmaktadır. 

 

  • When the pain started, I reached you over the internet.

    Dear teacher, I had varicose vein surgery in 2018 with anesthesia in the general external center. Foam treatment and laser continued for 2 years afterwards. However, it occurred again. Afterwards, when the pain started, I reached you over the internet. My pain was over in one session. I ...

  • I have neither pain nor vascular prominence

    Before I came to the clinic, I was very nervous and had hesitations about both the pandemic and the procedure to be performed. However, the hygiene of your examination was very reassuring when I first arrived. Then the examination and then the intervention... I had previously been trea ...

  • I got rid of varicose veins in just 2 sessions.

    Dear colleague Ms. Rengin, thank you for your unwavering support for my varicose veins, which I could not take care of because I could not find time to take care of myself due to our profession. I had radiology shots taken in 3 hospitals before. In all these measurements, it was stated ...

ALL COMMENTS
MD. RENGIN TURKGULER ANSWER
Ask Question
Md. Rengin TürkgülerMd. Rengin TURKGULERInterventional Radiologist
0532 385 31930532 385 3193