AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ

VARİS TEDAVİSİ

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Girişimsel radyolojinin ortaya koyduğu bu imkan 2000 li yılların başlarında Amerikalı Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Robert Min ekibi tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Bu teknolojide girişimsel radyoloji uzmanları varisli damarları ameliyatsız olarak kapatmakta başarılı oldu. Bilinen en iyi varis tedavisi yöntemleri arasında yerini alan bu tedavi yöntemi varis hastalığına farklı bir bakış getirmiştir. 

Ameliyatsız Varis Tedavisinden Önce Ameliyat Tek Çözümdü

Varis; bacaklardaki toplardamarlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu hastalığın görüldüğü toplardamarlarda damarlar görevini yapamaz hale gelir.

Görevini yapayan bu toplardamarlar geçmişte Kalp ve Damar Cerrahı tarafından bacaktan koparılarak çıkarılırdı. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Robert MIN'in yaptığı ise varisli damarı içten yakarak kapatmak olmuştur.

Girişimsel Radyoloji Uzmanları Ameliyatsız Varis Tedavisi Yapabilir. 

Girişimsel radyoloji uzmanları tarafından keşfedilen ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin uygulanabilmesi için damarlarda varis olup olmadığının ayakta yapılan doppler ultrason ile tespit edilmesi gerekir. Girişimsel radyoloji uzmanlarının bu konudaki avantajı; varisin teşhis edilebilmesi, ultrason eşliğinde ameliyatsız varis tedavisi yapabilmesi ve varis tedavi sonrası kontrolünü gerçekleştirebilmesinde yatmaktadır. Varis hastalığının teşhis, tedavi ve takibinin tek kişi tarafından yapılmasının büyük avantajı bulunmaktadır. 

 

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

Lazerle Varis Tedavisi

Varisli damarların kapatılarak tedavisinde uygulanan en yüksek teknoloji lazerle varis tedavisidir. Bu tedavi yönteminde varisli damarların içine lazer fiberi yerleştirilir. Lazer fiberi varisleşmiş damarın içten yakılması için kullanılır.

Bu tedavi yönteminin girişimsel radyoloji uzmanları tarafından yapılmasının gerekliliği damar içine yerleştirilen lazer fiberinin doğru damara ve doğru mesafeye yerleştirildiğinin anlaşılmasına olanak tanımasından kaynaklanmaktadır. Ultrason ile lazer fiberinin nereye yerleştirildiğinin takibi mümkün olacaktır. 

Köpük Tedavisi

Köpükle varis tedavisinde varislerin kapatılması için ilaç kullanılır. Kullanılan ilaç özellik olarak uygulandığı damarın iç yüzeyini yakarak kapanmasına neden olmasıdır. Köpükle varis tedavisi genellikle orta kalınlıktaki damarların kapatılmasında ve tedavisinde kullanılır. Lazerle varis tedavisi genellikle en geniş damarların tedavisinde kullanılırken köpük tedavisinde nispeten daha dar damarların tedavisi için köpük tedavisine başvurulur. 

Skleroterapi

Ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinden bir diğeri de skleroterapidir. Köpük skleroterapiden farklı olarak bu tedavide kullanılan ilacın köpürtülmeden damar içine verilmesidir. Köpük tedavisi ile birbirine çok benzeyen bu tedavide çok daha dar ve kılcal damarların kapatılmasında bu tedavi yöntemine başvurulur. 

Radyofrekansla Varis Tedavisi

Yöntem olarak lazerle varis tedavisine çok benzeyen bu tedavi yönteminde de varisli kalın damarların içine radyofrekans probu damarın içine yerleştirilir. Daha sonra radyofrekans probu ısınarak damarın iç yüzeyinin yanarak yapışmasını sağlar. Sonuç olarak lazerle varis tedavisinin yarattığı sonucunun aynısını sağlar. Ancak lazerle varis tedavisi çok daha avantajlı bir yöntemdir. 

DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
DR. RENGİN TÜRKGÜLER CEVAPLIYOR
  • B
    Bulent K.29.09.2018

    Merhabalar, annemin varis sorunu var bacaginda, pihti atmis zannediyorum, ameliyat olmasi getektigini soylemisler

    Dr. Rengin TÜRKGÜLER

    Merhabalar,öncelikle geçmiş olsun.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

SORU SOR
Dr. Rengin TürkgülerDr. Rengin TÜRKGÜLERGirişimsel Radyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193